Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynek pasz

Rynek pasz

Pełnia lata na łąkach sprzyja sianokosom. Te w najlepsze trwają już od kilkunastu dni. Gorący maj i czerwiec sprawiły, że pokosy traw nie wszędzie były tak duże jak zazwyczaj, ale zdecydowanie lepsze niż ubiegłoroczne.

Na razie siano nie jest bardzo poszukiwane, bo w wielu regionach udało się go pozyskać spore ilości. Ale jeśli latem upały będą się utrzymywać przy jednoczesnych niedoborach wody, jesienią siano czy słoma staną się towarem poszukiwanym i wysoko wycenianym.

W zeszłym roku siano można było sprzedać po bardzo wysokich cenach, sięgających 500 złotych za tonę w gospodarstwie sprzedającego. Opłacalna była też sprzedaż słomy.

W tym roku poszukiwane mogą być wysokiej jakości pasze zielone. Wysokie temperatury przyspieszyły bowiem dojrzewanie roślin strączkowych i zbiory zaczęły się wcześniej niż zwykle.

Na razie stawki proponowane w umowach, są sporo niższe od zeszłorocznych. Ale to może się zmienić, bo pierwsze informacje, jakie płyną od producentów, mówią o drobniejszych niż zazwyczaj ziarnach grochu czy łubinu.

Pasze
oferty sprzedaży zł/t
groch paszowy 780
bobik 800-850
łubin gorzki 850
łubin słodki 900
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności