Pole zboża pszenicy Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Przeceny zbóż

Pszenica i kukurydza – to były zboża, które przez długi czas sprzedawały się najlepiej. Teraz popytu brak, bo do Polski wszedł duży import tego ziarna. Ceny są niskie i wielu rolników nie chce po takich stawkach sprzedawać zbóż, szczególnie dużych ilości.

Tania kukurydza dociera do nas przede wszystkim z Ukrainy, pszenica paszowa z południa i z zachodu, głównie z Niemiec. Podobnie jest z jęczmieniem paszowym, a importowane ziarno kupują mieszalnie – na pasze dla świń i koni. Zboże to jest bardziej energetyczne i dla takich zwierząt o tej porze roku – najlepsze.

Pojawiło się w ofertach więcej jęczmienia konsumpcyjnego, bo do tej pory rolnicy często trzymali go na dosianie. Pszenżyto też jest teraz bardzo tanie, przede wszystkim za sprawą niskich cen pszenicy i kukurydzy. Poza tym spadł na nie popyt.

Na żyto tez mało chętnych, szczególnie na paszowe, gdzie zainteresowanie jest praktycznie zerowe. A jeszcze niedawno szło z powodzeniem do Niemiec, Danii czy Szwecji.

Spore są różnice pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Na południu ceny są niskie, bo wchodzi import, mało jest mieszalni pasz i popyt niewielki. Natomiast na północy i w Wielkopolsce, dużo zbóż zostało sprzedanych, na rynku jest mniej towaru, więc pojawia się więcej chętnych. Do tego nie brakuje mieszalni, a i porty odgrywają niemałą rolę. Choć na razie co prawda nie przyjmują ziarna, są tylko podpisywane kontrakty, ale pod koniec tygodnia i na początku kwietnia odbiory będą wznowione.

Zboża w magazynach krajowych
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 14,0% 780-830
pszenica konsumpcyjna 12,5% 770-800
pszenica paszowa 750-790
pszenżyto 730-760
jęczmień konsumpcyjny 800-850
jęczmień paszowy 740-780
żyto konsumpcyjne 670-730
żyto paszowe 640-660
kukurydza 660-720
źródło: BM Start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Agrobiznes TVP