Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża w maju 2019

Zboża w maju 2019

Po "majówce" nadeszły korekty na rynku zbóż. W umowach kontraktacyjnych na żniwa 2019, pszenica konsumpcyjna wyceniana była na średnio 700 zł/t. Drogi był za to rzepak - za zeszłoroczne ziarno trzeba było zapłacić 1560 zł/t.

Powyżej 1000 zł/t utrzymywały się też ceny niektórych pasz: łubinu, bobiku czy prosa.

Kolejny tydzień maja upłynął pod znakiem ożywionego handlu. Po pierwsze - rolnicy starali się możliwie szybko opróżnić magazyny pod nowe zbiory, a po drugie - oferowane im ceny za zboża były całkiem atrakcyjne. I, co ważne, wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Za pszenicę konsumpcyjną 12,5% otrzymać można było 810 zł/t. Za paszową o 10 zł/t mniej. Wysokie ceny utrzymywała krajowa śruta sojowa NON GMO. Zakup tony był wydatkiem rzędu 1500 złotych.

W dalszym ciągu wysoko wyceniano też rzepak z ubiegłorocznych zbiorów (średnio 1550 zł/t). Staniała za to kukurydza - do 680 zł/t.

Ostatni tydzień maja przyniósł niewielkie przeceny na zbożowym rynku. Staniało ziarno z ubiegłorocznych zbiorów. Ale stawki w umowach kontraktacyjnych na nowe żniwa, były dla rolników całkiem zadowalające. Umowy na pszenicę konsumpcyjną zawrzeć można było za maksymalnie 720 zł/t, na kukurydzę – za 665 zł/t. W kraju podpisywane były również umowy na pszenicę paszową (680 zł/t) i pszenżyto (650 zł/t).

Powrót do aktualności