Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża i ich ceny – październik 2019

Zboża i ich ceny – październik 2019

Początek października nie przyniósł znaczących zmian wobec końca września. Tona pszenicy na eksport kosztowała średnio 700 złotych, a w kraju - 670 złotych. Poszukiwany był wciąż jęczmień konsumpcyjny, który sprzedać można było po maksymalnie 680 zł/t. Tona rzepaku kosztowała do 1620 zł/t.

Duża ilość żyta i pszenżyta, które usiłowali sprzedać rolnicy, wpłynęła na obniżki cen tych zbóż. Tona żyta konsumpcyjnego w magazynie sprzedającego kosztowała maksymalnie 545 zł/t, a pszenżyta 570 zł/t.

Połowa miesiąca przyniosła przeceny pszenicy konsumpcyjnej, którą można było kupić już od 640 złotych za tonę. To jedna z niższych stawek w tym sezonie. Spadły też ceny pozostałych zbóż konsumpcyjnych. Za żyto można było dostać maksymalnie 550 zł/t, za owies 670 zł/t, a za jęczmień 680 zł/t.

Podwyżki odnotowały za to zboża paszowe. Cena pszenicy paszowej niemal zrównała się z konsumpcyjną i wynosiła w połowie października średnio 630 zł/t.

Końcówka miesiąca przyniosła zmianę trendu. Za pszenicę konsumpcyjną otrzymać można było do 740 zł/t (cena w portach). Kukurydzę sprzedać można było za maksymalnie 645 zł/t (choć była to stawka nadal poniżej oczekiwań rolników).

Wysokie ceny utrzymał rzepak. Tegoroczne ziarno, z dowozem do kupującego, można było sprzedać w ostatnich dniach października za 1614 zł/t.

Powrót do aktualności