Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sierpień 2019 na rynku zbóż

Sierpień 2019 na rynku zbóż

Zdaniem części analityków, miesiąc rozpoczął się od całkiem zadowalającego poziomu cen zbóż w magazynach krajowych. Jednak w stosunku do ostatniego tygodnia lipca, można było dostrzec spadki: pszenicę konsumpcyjną sprzedać można było po 680 zł/t (spadek o 10 złotych na tonie w ciągu tygodnia), żyto po 100 zł/t mniej. Z kolei kończące się żniwa rzepaku nie wpłynęły na cenę tego ziarna, która od końca lipca pozostała na poziomie 1510 zł/t-1580 zł/t.

Kolejny tydzień sierpnia przyniósł wyraźniejsze obniżki światowych notowań zbóż. Z trendu wyłamał się jedynie rzepak na parkiecie w Paryżu. Na Zachodzie największe spadki cen dotknęły kukurydzy, była wówczas najtańsza od maja. A wszystko za sprawą nowych szacunków zbiorów, które okazały się bardziej optymistyczne od poprzednich. Na naszym rynku tona kukurydzy kosztowała w drugim tygodniu sierpnia maksymalnie 700 złotych. Pszenicę konsumpcyjną można było kupić już po 650 zł/t, żyto – po 540 złotych za tonę.

W połowie miesiąca można było zaobserwować zawirowania na rynku zbóż. Skorzystał na nich rzepak, który na eksport sprzedawany był nawet po 1620 zł/t. Na wartości nadal traciła pszenica, którą kupić można było już za 650 zł/t (konsumpcyjna) i 620 zł/t (paszowa). Za to jęczmień konsumpcyjny zdrożał w ciągu dwóch tygodni o 70 zł/t i sprzedawany był po maksymalnie 670 zł/t.

Koniec sierpnia to zwykle czas oczekiwania inwestorów na wrześniowe prognozy amerykańskich analityków. Nie inaczej było i tym razem. A wraz z niepewnością prognoz, pogłębiły się spadki cen części zbóż - również na polskim rynku. Nie zmieniła się w ciągu tygodnia cena pszenicy konsumpcyjnej, którą nadal można było kupić za 650 zł/t. Ale, jak wskazali eksperci, to o nawet kilkadziesiąt złotych mniej niż w sierpniu ubiegłego roku. Staniało żyto konsumpcyjne (do poziomu 540 złotych za tonę) oraz kukurydza. Tonę można było kupić za średnio 690 złotych.

Powrót do aktualności