Ceny zbóż, notowania, aktualności

Marzec 2019 miesiącem przecen zbóż

Marzec 2019 miesiącem przecen zbóż

Marzec rozpoczął się od spadków cen na rynku zbóż. Najsilniej odczuli to sprzedający otręby, które w skali tygodnia staniały nawet o 60 zł/t - do 720 złotych za tonę. Tańszy był również rzepak, osiągający maksymalnie 1500 zł/t.

Zmiana cen rzepaku zmieniła się w połowie miesiąca. Z uwagi na wzrosty cen na rynku olejów, ziarno rzepaku można było sprzedać nawet za 1560 złotych za tonę. Pozostałe zboża na krajowym rynku utrzymywały wcześniejsze poziomy cenowe lub odnotowywały lekkie spadki. Pszenica konsumpcyjna nadal sprzedawana była po 830 zł/t, żyto po 730 zł/t, a kukurydza – 720 zł/t.

Ostatni tydzień marca rozpoczął się od wzrostów cen pasz, zakończył - znaczącymi spadkami, przynajmniej śruty sojowej. Ale przeceny dotknęły także pszenicę konsumpcyjną oraz rzepak. Za tę pierwszą, najwyższej jakości (14%), trzeba było zapłacić tyle, co na początku miesiąca - maksymalnie 830 zł/t. Za tonę zeszłorocznego rzepaku otrzymać można było do 1530 złotych.

Z kolei ceny soi w ciągu tygodnia spadły o ponad 60 zł/t i tonę śruty sojowej w porcie, można było kupić poniżej 1400 złotych.

Powrót do aktualności