Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w obliczu koronawirusa – marzec 2020

Ceny zbóż w obliczu koronawirusa – marzec 2020

Miesiąc rozpoczął się od dalszych przecen na rynku zbóż. Pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 700 zł/t, rzepak potaniał o 50 złotych wobec ubiegłego tygodnia - w pierwszym tygodniu marca za tonę rolnicy otrzymać mogli najwyżej 1585 złotych.

Kolejny tydzień, oraz panika spowodowana koranowirusem, przełożyła się na ceny zbóż. Tona pszenicy konsumpcyjnej wyceniana była na 780 zł/t, a jęczmienia na 650 zł/t.

W połowie miesiąca zapanował względny spokój, a ceny ziarna pozostały na niemal niezmienionych poziomach. W tym tygodniu cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 720 zł/t, żyta 560 zł/t, a jęczmienia 680 zł/t. Bez większych zmian pozostały również ceny zbóż paszowych.

Zmianę cen zbóż przyniosła końcówka miesiąca. Najbardziej podrożała pszenica konsumpcyjna - tona tego ziarna w portach kosztowała nawet 870 złotych. Z kolei dostępna w magazynach krajowych, osiągnęła cenę 790 zł/t. Odwrotna sytuacja obowiązywała na rynku rzepaku. Tona ubiegłorocznych nasion wyceniana była na maksymalnie 1540 zł/t - o 45 zł/t mniej niż na początku marca.

Powrót do aktualności