Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny na rynku zbóż w czerwcu 2019 roku

Ceny na rynku zbóż w czerwcu 2019 roku

Czerwiec rozpoczął się od przecen, choć ceny zbóż i tak były wyższe nawet o kilkadziesiąt złotych za tonę wobec tego samego okresu w roku ubiegłym. Pszenica konsumpcyjna na początku miesiąca kosztowała maksymalnie 770 zł/t, paszowa 760 zł/t. Podobne stawki obowiązywały w przypadku żyta konsumpcyjnego, owsa konsumpcyjnego i jęczmienia konsumpcyjnego.

W kolejnym tygodniu, za sprawą zbliżających się żniw i dobrych prognoz tegorocznych plonów, ceny większości zbóż spadły. Tonę pszenicy konsumpcyjnej można było sprzedać za średnio 730 zł/t. Podobnie jęczmień konsumpcyjny. Wysoką cenę utrzymały wyłącznie żyto i owies, których w ofertach sprzedaży pozostało niewiele. Ich cena wynosiła maksymalnie 740 zł/t (żyto konsumpcyjne) i 750 zł/t (owies konsumpcyjny).

Połowa czerwca przyniosła zmianę trendu. Eksporterzy podnieśli ceny pszenicy konsumpcyjnej - tona w portach kosztowała nawet 765 zł. Z kolei notowania kukurydzy, które pięły się w górę od blisko miesiąca, wzrosły o ponad 40 zł w ciągu dwóch tygodni. Tona z nowych zbiorów kontraktowana była na średnio 650 zł/t. Zdrożała także soja. Tona importowanej śruty sojowej w portach wyceniana była na 1500 zł, europejska NON GMO na nawet 1850 zł.

Koniec miesiąca przyniósł kolejne zmiany. Spadek cen odnotował rzepak - w kontraktach wyceniany był na 1570 złotych za tonę. O 140 zł/t w stosunku do ubiegłego tygodnia staniała śruta sojowa non GMO - koszt jej zakupu to 1710 złotych za tonę.

Zdrożała za to pszenica, a jej notowania w Paryżu przełożyły się na krajowy rynek. Pszenica konsumpcyjna z przeznaczeniem na eksport, wyceniana była na przynajmniej 760 zł/t. W kraju średnia cena tego ziarna wynosiła 720 zł/t.

Powrót do aktualności