Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe prognozy dla zbóż

Nowe prognozy dla zbóż

Mniejsza sprzedaż pszenicy, większe wykorzystanie kukurydzy. Sprawdzamy, jak będzie wyglądał światowy rynek zbóż w nadchodzącym sezonie, według najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa.

Według analityków sezon 2019/2020 zamknie się wysoką produkcją i większymi zapasami pszenicy. Jeśli prognozy dla światowego rynku się sprawdzą, to po słabszym ostatnim sezonie, globalna produkcja pszenicy może przekroczyć 777 milionów ton. Oznaczałoby to, że zapasy na koniec nadchodzącego sezonu wzrosłyby aż o 18 milionów ton.

Sama Unia Europejska miałaby spory udział w produkcji pszenicy. Analitycy zakładają, że w tym roku z unijnych pól może zjechać blisko 155 milionów ton tego ziarna, co znacznie przekroczyłoby wynik z zeszłego roku i pozwoliło zwiększyć zapasy pszenicy o blisko 40%.

Mniejsze za to mają być zbiory soi. Nie powinny przekroczyć 356 milionów ton. A to oznacza, że ogólne zapasy soi na koniec sezonu, pozostaną na dotychczasowym poziomie. To efekt ograniczania zasiewów soi, a powiększania areału upraw kukurydzy, której w nadchodzącym sezonie ma być rekordowo dużo. Zapasy tego ziarna w Stanach, mają być najwyższe od 30 lat. Ale rośnie też zużycie kukurydzy i jej globalne zapasy najpewniej uszczuplą się o 11 milionów ton.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności