Ceny zbóż, notowania, aktualności

Notowania rzepaku ruszyły w górę

Notowania rzepaku ruszyły w górę

Kolejny tydzień i kolejne zawirowania na światowym rynku zbożowym. A ten przekłada się na notowania rzepaku. Tym razem w górę. Przy sprzedaży rzepaku na eksport, producenci mogą liczyć na 1620 złotych za tonę. Ale nasiona muszą mieć odpowiednią wilgotność i wysokie zaolejenie.

Krajowe zakłady tłuszczowe za wysokojakościowy surowiec płacą niewiele mniej, bo maksymalne stawki sięgają 1610 złotych. Tam gdzie nasion było więcej i magazyny są pełne lub rzepak jest słabszej jakości, ceny spadają poniżej granicy 1600 złotych. A takich miejsc nie brakuje. Bo rzepaku, chociaż dobrze przezimował, to jego późniejsze zmagania z suszą odcisnęły swoje piętno na jakości i ilości zbieranych nasion.

Rzepaku jest zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku, a plony z hektara - bardzo zróżnicowane. Padające punktowo deszcze sprawiły, że nawet na graniczących ze sobą polach, z jednego rolnicy zbierali 4 tony nasion, a z drugiego - zaledwie półtorej tony. I to przy stosowaniu takich samych zabiegów agrotechnicznych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności