Ziarna soi Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Notowania cen soi ruszyły w dół

Gwałtowne zmiany notowań na światowym rynku śruty. Jeszcze do zeszłego tygodnia nic nie wskazywało na to, by miało być taniej. Ale mniejszy popyt sprowadził ceny w okolicę 300 dolarów za tonę.

W ubiegły piątek notowania śruty sojowej na giełdzie w Chicago przekraczały 315 dolarów za tonę. Ale jak to z rynkiem bywa, gdy jest górka, to musi być i dołek. Nowe zamówienia eksportowe okazały się zdecydowanie mniejsze niż początkowo zakładano i w ciągu dwóch dni cena śruty spadła aż o 11 dolarów.

Na reakcje wewnętrznych rynków nie trzeba było długo czekać. Bo jeśli można kupić taniej, ale i tym samym więcej sprzedać, to warto wykorzystać czas popytu.

Taki scenariusz z pewnością ucieszy hodowców zwierząt, zwłaszcza producentów drobiu, którzy właśnie teraz dokonują największych przed sezonem wstawień i kupują spore ilości śruty.

Ceny w ciągu tygodnia spadły o ponad 60 zł/t. Wczoraj tonę śruty sojowej w porcie, można było kupić poniżej 1400 złotych. Nieco droższa, ale za to zyskująca coraz większą rzeszę zwolenników, jest krajowa śruta niemodyfikowana genetycznie. Tonę można kupić już za 1660 złotych.

 

Źródło: Agrobiznes TVP