Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza – i po żniwach

Kukurydza – i po żniwach

To już końcówka kukurydzianych żniw. Za to początek większej sprzedaży i wstępnych ocen zbiorów z bieżącego roku. Tegoroczne plony mają sięgnąć około trzech milionów ton. Rok temu były o milion ton wyższe. Ze wstępnej oceny Polskiego Związku Producentów Kukurydzy wynika, że średnio plony z hektara wynosiły około 6 ton. Ale rozbieżności sięgały od 3 do 14 ton.

Tak duże zróżnicowanie, to efekt pogody. Były regiony, gdzie rośliny nie poradziły sobie z suszą. Ziarno było bardzo małe lub wysuszone. Z niektórych plantacji nadawało się tylko na pasze. Ale na części pól obrodziło, a ciepła pogoda sprawiła, że nie trzeba go było dosuszać.

Jednak mniejsze tegoroczne zbiory nie oznaczają bardzo wysokich stawek. Duża ilość zeszłorocznego ziarna i spory import, utrzymują ceny na stabilnych od dłuższego czasu poziomach.

Ofert sprzedaży jest bardzo dużo, podobnie jak i chętnych do kupna. Wszystko zależy od jakości ziarna i ceny. Najtaniej jest na południu kraju, gdzie ceny sięgają 645 złotych za tonę. Najwięcej transakcji jest teraz w centrum, gdzie stawki dochodzą do 650 złotych za tonę. Najwyższe ceny można uzyskać na północy kraju oraz przy sprzedaży na eksport.

Kukurydza
ceny transakcyjne zł/t
południe 630-645
centrum 640-650
północ 670-680
źródło: BM Start
Hitem sprzedaży cały czas pozostaje kukurydza mokra, kupowana po nawet 450 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności