Polskie pieniądze Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Dla poszkodowanych

100 tysięcy na nawodnienia w gospodarstwach i nawet tysiąc złotych do hektara dla poszkodowanych przez suszę – między innymi o takie wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy. Wczoraj Rada Ministrów zajmowała się uchwałą w sprawie programu pomocy dla poszkodowanych przez brak opadów i inne zjawiska atmosferyczne.

Deszczownia w szczerym słońcu odpoczywa. Dopiero w nocy, kiedy temperatura będzie niższa – z działka tryśnie chłodna woda pompowana ze studni głębinowej. Jak mówi Piotr Kraśnicki, dzięki deszczowni skutki suszy są mniej odczuwalne.

Da się dłużej utrzymać tę łąkę zieloną. Nie tak szybko się marnuje, jak przyjdą deszcze ciepłe to szybciej odrasta trawa. Także więcej trawy w ciągu roku można uzyskać – wyjaśnia Piotr Kraśnicki, hodowca bydła mięsnego, wieś Ostra Góra.

Między innymi na tego typu urządzenia będzie można dostać nawet 100.000 złotych z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie pokryje połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji w nawodnienia. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski w tym działaniu będzie przyjmować od poniedziałku. Z pomocy na nawodnienia będą mogły skorzystać gospodarstwa o powierzchni do 300 hektarów. Natomiast dla wszystkich rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę, deszcze nawalne, grad, huragany, przymrozki wiosenne lub powódź, rząd przygotował dodatkowy program pomocy. Uprawy z oszacowanymi stratami powyżej 70%, będą podlegać wsparciu 1000 złotych do hektara. Powyżej 30% – 500 złotych. Warunkiem uzyskania pełnego wsparcia jest ubezpieczenie minimum połowy uprawy.

Czy to będzie ubezpieczenie z tytułu wystąpienia gradu, czy nawalnego deszczu, czy przymrozków, czy suszy, jeżeli firmy by ubezpieczały. Nie ma to znaczenia. W protokołach tutaj jest tylko informacja, że rolnik posiada ubezpieczenie – informuje Renata Matuk, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białymstoku.

W przypadku braku takiego ubezpieczenia wsparcie będzie niższe o połowę. W ubiegłym roku rząd na pomoc suszową przeznaczył 2 miliardy 200 milionów złotych. Według ministra rolnictwa, w tym roku poszkodowani również nie pozostaną bez pomocy. Pieniądze będzie można przeznaczyć choćby na zakup pasz, ale nie tylko.

Uchwała w sprawie programu pomocy ma być przyjęta w najbliższych dniach, po przekazaniu przez wojewodów szczegółowych danych odnośnie suszy. Nabór wniosków ruszy prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP