Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jaka jakość, taka ilość

Jaka jakość, taka ilość

kiełkująca roślina na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak ważne dla plonu jest wysianie odpowiednich nasion najlepiej wiedzą sami rolnicy. Jak powiedział jeden z nich, Piotr Krajewski, pozyskiwane we własnym zakresie nasiona kukurydzy, objawiły się znacznie gorszym plonem. Z tego też względu do kolejnych zasiewów, planuje on wykorzystać ziarno odpowiednio do nich przystosowane.

W Polsce około 20% rolników zaopatruje się w materiał kwalifikowany. Najczęściej robią to najwięksi producenci. Jednak już we Włoszech, Danii czy Irlandii, korzysta z nich blisko 90% farmerów.

U nas większość rolników materiał produkuje samodzielnie lub kupuje od innych producentów zbóż.

- Obserwujemy zwiększone nabycie materiału siewnego - powiedział jednak Tadeusz Tomaszewski z Centrali Nasiennej w Warszawie. I dodał, że każdy świadomy rolnik jest w stanie wykalkulować koszty czyszczenia czy zaprawiania materiału niekwalifikowanego. I przełożyć je na potencjalne zyski, które mogą okazać się nieopłacalne w stosunku do kosztów wspomnianych procedur.

By mieć pewność otrzymania nasion wysokiej jakości, a później dopłat do zużytego materiału, należy kupować go w odpowiednim miejscu. Jak tłumaczyła Anna Kraśniewska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w materiał taki należy się zaopatrywać w punktach wpisanych do ewidencji prowadzonej właśnie przez Inspektorat. Dodała też, że zakupy na targowiskach czy w innych miejscach, których Inspektorat nie nadzoruje, nie gwarantuje nabycia faktycznego materiału siewnego.

Sprzedażą materiału kwalifikowanego, mogą zajmować się przedsiębiorcy i rolnicy, wpisani do rejestru wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin. Nasiona powinny być szczelnie zamknięte, z etykietą urzędową lub przedsiębiorcy.

Warto dodać, że kwalifikowany materiał siewny to taki, który przeszedł pozytywną ocenę polową i laboratoryjną, spełnia warunki klimatyczno-glebowe dla danego regionu i pory siewu. Zawsze należy też żądać dokumentu potwierdzeniza zakupu, niezbędnego przy ewnetualnej reklamacji i przy składaniu wniosku o dotacje.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności