Ceny zbóż, notowania, aktualności

Raport suszowy

Raport suszowy

ocena stanu gleby po suszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Sucha wiosna, upalne lato, a jesień też jedna z cieplejszych w historii. W tym roku wyjątkowo rolnikom doskwiera brak wody. Według szacunków z powodu suszy straty w uprawach przekraczające 30 procent, wystąpiły w co najmniej dwustu tysiącach gospodarstw. Rząd nie pozostawił rolników bez pomocy i przeznaczył na ten rekompensaty rekordową kwotę półtora miliarda złotych.

- Jest to dużo i rolnicy na te pieniądze na pewno będą czekać i czekają - powiedział Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. I dodał, że teraz wszystko jest już w rękach urzędników wszystkich szczebli. Gminnych, którzy sporządzają protokoły strat spowodowanych suszą, wojewodów, którzy te protokoły sprawdzają i podpisują i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

A jak zapewnia ARiMR, codziennie na konta rolników trafiają kolejne przelewy.

- Do 10-ego października zostało wypłacone 167 milionów złotych, przy czym decyzji administracyjnych mamy wydanych już na ponad 200 milionów złotych. Blisko 27 tysięcy rolników dostało już płatności na swoje konta - poinformowała Maria Fajger, prezes ARiMR.

Wnioski o przyznanie pomocy suszowej należy dostarczać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak podkreśliła Maria Fajger, prezes ARiMR, żeby skutecznie wypłacić należne rolnikom pieniądze z pomocy, potrzebny jest przede wszystkim wniosek o udzielenie pomocy, jak również załącznik w postaci protokołu. Dodała jednak, że istnieje możliwość doniesienia protokołu już po złożeniu wniosku.

Już od 16-ego października ARiMR rozpocznie wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, płatności do trudnych warunków gospodarowania oraz rolno-środowiskowych. W sumie, do 30-ego listopada, na konta rolników ma trafić 11 miliardów złotych.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności