Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekompensaty za straty

Rekompensaty za straty

zniszczone przez suszę uprawy
123RF Zdjęcie Seryjne

Już niebawem minister rolnictwa w specjalnym zarządzeniu ogłosi termin naboru wniosków o pomoc suszową. Jednocześnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotuje się do wypłat wsparcia. Dzięki temu pomoc trafi do rolników jeszcze we wrześniu. To co opóźnia wypłatę pieniędzy to samorządy, które przedłużają szacowanie. Na ponad 2 tysiące gmin - protokoły wysłało niespełna 700. Resort rolnictwa dłużej nie chce czekać, dlatego na podstawie tego co ma, wyliczy wsparcie.

- W przyszłym tygodniu wojewodowie dostarczą zestawienia zbiorcze. Już nie czekam na te indywidualne protokoły od rolników. Niech rolnicy się sami tym interesują, dlaczego ich gmina tego nie przesyła. Natomiast zestawienia zbiorcze od wojewodów, które otrzymają, to z urzędów gmin, to dadzą podstawę do określenia stawki w tym przedziale "środkowym" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. I dodał, że wówczas rolnicy będą mogli udać się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby móc skorzystać z przygotowanych dla nich form wsparcia.

W resorcie rolnictwa po raz kolejny obradował zespół do monitoringu suszy i związanych z nią strat. Obecni na niej eksperci zwrócili uwagę na wiele nieporozumień związanych z szacowaniem strat. Wynika to z tego, że niektórzy rolnicy popełniają błędy agrotechniczne i nie dostosowują struktury zasiewów do wymagań glebowych uprawianych roślin. A zatem uprawiają wymagające rośliny na słabych glebach, a to też brane jest pod uwagę przy szacowaniu strat.

Tymczasem kolejną pomoc zapowiada Komisja Europejska. Z deklaracji komisarza do spraw rolnictwa wynika, że Bruksela jest gotowa przeznaczyć dodatkowe środki na zapewnienie pasz dla zwierząt. Będzie to uzupełnienie działań ogłoszonych już na początku sierpnia.

Wkrótce oficjalnie ogłoszona zostanie decyzja o wypłacie zaliczek na poczet dopłat. Rolnicy będą mogli otrzymać już do połowy października 70% płatności bezpośrednich i 85% płatności w ramach PROW.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności