Ceny zbóż, notowania, aktualności

Plan pomocy

Plan pomocy

pole kukurydzy po przejściu suszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach, będą mogli ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji o dotacje do powierzchni upraw, w których straty wynoszą co najmniej 30 procent. Co ważne - przy ich wyliczaniu pod uwagę będzie brana średnioroczna produkcja w całym gospodarstwie lub tylko roślinna. To umożliwi skorzystanie z pomocy na przykład przez producentów bydła.

Jak tłumaczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, rolnicy powinni mieć możliwość skorzystania z dotacji w wariancie uwzględniającym posiadane w gospodarstwie zwierzęta, a tym samym - biorącym pod uwagę koszty pasz.

Dotyczy to także rolników, którzy opócz dopłat do hektara, będą chcieli skorzystać również z kredytów klęskowych. Na pomoc klęskową rząd przeznaczył 800 milionów złotych. Będzie też wsparcie ze strony Unii. Agencja Restrukturyzacji już przygotowuje się do wypłaty zaliczek do dopłat bezpośrednich.

- Od 16-ego października do 30-ego listopada, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, będzie realizowała zaliczki na poczet płatności bezpośrednich - mówi Beata Orzołek, wiceprezez ARiMR.

Na kontach powinny pojawić się też dotacje do trudnych warunków gospodarowania oraz rolno-środowiskowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W pierwszej kolejności zaliczki mają być wypłacane rolnikom z powiatów dotkniętych suszą oraz Afrykańskim Pomorem Świń.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności