Ceny zbóż, notowania, aktualności

Co susza wymusza

Co susza wymusza

rolnik trzymający pieniądze na tle zboża
123RF Zdjęcie Seryjne

Polski wniosek o wsparcie suszowe dla unijnych rolników w tym także polskich poparło 16 krajów członkowskich. W wielu krajach szczególnie północnej Europy susza wyrządziła większe straty niż u nas. Litwa ogłosiła stan klęski żywiołowej. Dlatego głównym tematem wczorajszego szczytu ministrów rolnictwa był problem strat związanych z niedoborem wody. Polski minister rolnictwa pojechał tam z dwoma konkretnymi wnioskami, które zostały przyjęte. Pierwszy dotyczył wykorzystania nieużytków zielonych do pozyskania pasz, drugi - wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. A te mają być wypłacane już od połowy października.

- W pierwszym filarze było 70%, natomiast w drugim filarze, czyli to co idzie z PROW-u, 85%. I takie wytyczne Agencja Restrukturyzacji dostanie, takie zaliczki będziemy realizowali - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Przy okazji spotkania omówiono też budżet na rolnictwo po 2020 roku. I tu kraje podtrzymały swoje stanowiska co do potrzeby silnego finansowania polityki rolnej. Ponieważ był to pierwszy unijny szczyt Jana Krzysztofa Ardanowskiego w roli ministra rolnictwa, szef resortu zapewnił komisarza Hogana o wsparciu na rzecz starań o większy budżet.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności