Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czas na szacowanie skutków suszy

Czas na szacowanie skutków suszy

pole spustoszone przez suszę
123RF Zdjęcie Seryjne

Na swojej pierwszej konferencji prasowej nowy ministra rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapewnił o otwartych drzwiach gmachu dla mediów oraz o trwających pracach nad nowymi propozycjami dla polskiej wsi. W ciągu kilkunastu dni, szef resortu ma przedstawić listę spraw oraz konkretnych rozwiązań. Zarówno krótko, jak i długofalowych.

Głównym problemem poruszonym na konferencji była jednak susza i wyrządzane przez nią straty. Z danych przedstawionych przez resort wynika, że w przypadku upraw zbóż jarych, straty występują na powierdzchni blisko 65% areału krajowego. Niewiele mniej, bo połowa upraw zbóż ozimych, również dotknięta jest skutkami suszy. To, co dodatkowo niepokoi to fakt, że z tak wielkim niedoborem wody mamy do czynienia już od początku czerwca.

Minister rolnictwa apeluje do samorządów o powoływanie na swoim terenie komisji szacujących straty, a do rolników - o masowe zgłaszanie strat do gmin. Przyspieszy to między innymi uruchomienie krajowego wsparcia. Rolnicy, którzy będą mieli oszacowane straty, mogą liczyć na ulgi lub umożenia zobowiązań podatkowych oraz czynszów dzierżawnych. Przewidywana jest też pomoc finansowa z budżetu państwa. Jej skala będzie jednak zależała od wielkości strat oraz wykorzystania limitu pomocy de minimis. W sprawie wsparcia suszowego, resort Ministerstwa Rolnictwa złożył we wtorek w Brukseli wniosek o przydzielenie specjalnej pomocy.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności