Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekompensaty dla producentów zbóż

Rekompensaty dla producentów zbóż

zniszczone przez zwierzęta pole kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Kończą się żniwa kukurydziane. I dopiero teraz okazuje się, jak duże szkody w uprawach spowodowały dzikie zwierzęta.

Jak mówi Marian Górecki, rolnik z Rogowa Opolskiego, plon z jego pola wynosić powinien od 14 do 16 ton z hektara. Tymczasem realne zbiory bliskie są zeru. Jak dodaje inny z producentów kukurydzy, za szkody odpowiadają głównie dziki i jelenie.

Rolnicy już tracą cierpliwość, bo ich straty wciąż rosną i dodają, że na ich terenie odstrzał dzikich zwierząt powinien być większy.

Wielkość szkód trudno jeszcze oszacować, bo pogoda sprawiła, że w wielu regionach Opolszczyzny, kukurydza wciąż stoi na polach. Szkód jednak powinno być w tym roku mniej, bo od dwóch lat koła łowieckie systematycznie zwiększają odstrzał dzików. A w tym roku, z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń, myśliwi muszą odstrzelić dwa razy więcej dzików niż wcześniej zaplanowali. Problem jednak w tym, że teraz dziki trudno upolować.

Rolnicy wciąż będą mogli jednak liczyć na rekompensaty za wyrządzone w uprawach straty. W zeszłym roku było to nieco ponad 3 miliony złotych (dla Opolszczyzny). O ich wysokości trudno jednak na chwilę obecną przesądzać.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności