Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Wyższe dopłaty – również dla producentów zbóż

ziarno w dłoniach producenta zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Materiał siewny trzeba wymieniać co kilka lat. Jak zauważa jeden z rolników, z nowego, dobrego materiału siewnego, otrzymuje się po prostu wyższe plony. Podobnego zdania są eksperci, którzy uważają, że inwestowanie w materiał siewny po prostu się opłaca.

Warto go kupować z dobrego, sprawdzonego źródła. Im wyższy stopień kwalifikowalności tym większa gwarancja jakości. Zmniejsza się odporność na szkodniki i choroby wirusowe. Zachętą do stosowania materiału siewnego z górnej półki są dopłaty. Co roku ubiega się o nie około siedemdziesięciu tysięcy rolników. W tym roku po takie wsparcie zgłosiło się 65 tysięcy producentów. Wnioski składali do Agencji Rynku Rolnego, ale ich rozpatrywaniem zajmuje się już Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jak przekonuje Waldemar Sochaczewski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, stawki są znacząco wyższe – również dla kategorii roślin zbożowych i strączkowych.

 

DOPŁATY DO MATERIAŁU SIEWNEGO zł/ha

zboża – 92,45

rośliny strączkowe – 147,9

A od przyszłego roku wnioski o dopłaty do materiału siewnego będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP