Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Jak za zboże?

duże ilości ziarna ze zbóż przed silosem
123RF Zdjęcie Seryjne

Cenowa przepychanka także na krajowym rynku, a wygrana zależy głównie od jakości zboża. Duża ilość pszenicy paszowej w ofertach sprzedaży i jednocześnie jej minimalny eksport sprawiają, że różnice pomiędzy żądaniami producentów a cenami proponowanymi przez kupujących sięgają kilkudziesięciu złotych. Producenci cały czas liczą, że uda się jeszcze podbić stawki i sprzedać drożej, dlatego czekają na moment, gdy na rynku będzie mniej pszenicy o gorszych parametrach. A różnice pomiędzy oferowanym ziarnem są bardzo duże.

Pszenica paszowa w zł/t:

oferty zakupu 600-630

oferty sprzedaży 650-660

 

Surowcowi zebranemu w czasie ciepłych dni brakuje jedynie odpowiedniej gęstości. Zboże zbierane najpóźniej najczęściej mocno nasiąkło wodą i teraz spora jego część jest porośnięta grzybami. Kto więc może przechowywać lepszej jakości surowiec, ten czeka.

Spore zainteresowanie jest teraz żytem paszowym. Tona na eksport kosztuje 560-580 zł, a w kraju 500-560 zł. Owies i jęczmień sprzedawane są w niewielkich ilościach, ale producenci narzekać nie mogą, w przeciwieństwie do sprzedających pszenżyto. Wyjątkowo niska jakość tego zboża sprawia, że chociaż zainteresowanie kupnem jest duże, to transakcji niewiele.

 

Ceny zbóż paszowych w zł/t:

jęczmień 590-610

owies 460-500

pszenżyto 540-600

Źródło: Agrobiznes TVP