Ceny zbóż, notowania, aktualności

Siewy zakończone

Siewy zakończone

kombajn przygotowujący ziemię pod zasiew
123RF Zdjęcie Seryjne

Pomimo sporych nakładów na uprawy opłacalność produkcji jest duża, dlatego eksperci szacują, że opolscy rolnicy zasiali nawet kilkanaście procent rzepaku więcej niż w ubiegłym roku.

W tym roku żniwa szybko się skończyły, a warunki pogodowe sprzyjały pracom polowym. Wielu rolników szybko zaczęło siać rzepak ozimy. Pierwsze dni września to ostateczny termin siewu rzepaku i dziś prawie wszyscy plantatorzy już wykonali prace. Duże gospodarstwa w powiecie głubczyckim jako jedne z ostatnich w województwie zakończyły zasiewy rzepaku.

Rzepak jest rośliną trudną w uprawie, a wprowadzony 2 lata temu zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych spowodował, że teraz prowadzenie łanu jest jeszcze trudniejsze. Prezes RSP Twardawa Ryszard Bandurowski mówi, że obecnie rzepak musi być chroniony i nie może być kompromisów w procedurze jego uprawy. W płodozmianie opolskich rolników pozostały głównie 3 rośliny - rzepak, pszenica i kukurydza. Z tych roślin rzepak w ostatnim roku był najbardziej opłacalny. Aby osiągnąć dobre plony rolnik musi jednak przez cały czas wegetacji kontrolować plantację.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności