Ceny zbóż, notowania, aktualności

USDA – wysokie prognozy zbiorów soi na świecie

USDA – wysokie prognozy zbiorów soi na świecie

ziarna soi w plecionym koszyczku
123RF Zdjęcie Seryjne

W bieżącym sezonie prognozy zbiorów soi znów uległy wzrostowi o ponad 5 milionów ton do ok. 346 milionów ton, w porównaniu do 313 milionów ton rok temu. Oznacza to wzrost produkcji soi o 33 miliony ton, a co za tym idzie wzrost podaży.

USDA w ciągu miesiąca podniosła prognozy światowego przerobu tego gatunku o 0,1% i eksportu o 1,6% do 143,3 milionów ton. W efekcie prognozy globalnych zapasów wzrosły o 5,5% do 87,4 milionów ton.

USDA podniosło prognozy zbiorów soi w Ameryce Płd. w związku z polepszeniem prognoz dla Brazylii (o 2,8% do 111 milionów ton), Argentyny (o blisko 1% do 56 milionów ton) i Paragwaju (o 0,9 miliona ton do 10,1 milionów ton).  Firma AgRural również poinformowała o zbiorach soi na poziomie 111,6 milionów ton. Zdaniem Conab produkcja soi wyniesie 110,2 milionów ton.

W ciągu miesiąca podniesiono prognozy przywozu soi przez Chiny - o 1 milion ton do 88 milionów ton (wzrost o 4,8 miliony ton wobec wyniku z poprzedniego sezonu).

Światowa produkcja oleistych w bieżącym sezonie ma ulec wzrostowi o 42,2 miliony ton do 563,4 milionów ton (o 5,4 milionów ton więcej niż prognozowano w marcu br.). Jest to nowy rekordowy wynik. Dodatnia korekta spowodowana była między innymi wzrostem prognoz produkcji soi w Ameryce Płd.

Podaż surowców oleistych ma ulec wzrostowi o 39,8 milionów ton do 653,7 milionów ton. Natomiast zapasy końcowe zwiększą się o 9,3 milionów ton do blisko 100 milionów ton.

Na początku poprzedniego tygodnia kontrakty terminowe na soję na chicagowskiej giełdzie mocno staniały. Wszystko za sprawą prognoz wzrostu zbiorów soi w Ameryce Płd. i zapasów soi w Stanach na koniec sezonu.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie WASDE

Powrót do aktualności