Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy globalnej produkcji i podaży rzepaku w bieżącym sezonie

Prognozy globalnej produkcji i podaży rzepaku w bieżącym sezonie

zbiory rzepaku w czasie żniw
123RF Zdjęcie Seryjne

W ciągu ostatniego miesiąca prognozy światowej produkcji uległy poprawie za sprawą korzystniejszych przewidywań zbiorów w Indiach (wzrost o 0,2 miliona ton do 6,8 milionów ton) i Australii (wzrost o 0,1 miliona ton do 4,2 milionów ton).

Na przestrzeni kilku ostatnich lat produkcja rzepaku spadała. Zbiory tego surowca w aktualnym sezonie będą o około 7 milionów ton niższe niż w rekordowym sezonie 2013/14. Globalny areał przeznaczony pod uprawę rzepaku ma się zmniejszyć z 32,97 milionów hektarów do 32,06 milionów hektarów.

Odnotowano rekordowe zbiory Canoli w Kanadzie - 19,4 milionów ton, co oznacza ponad 5% wzrost. Tymczasem zbiory w Chinach spadły aż o 25%, czyli 6 milionów ton. Zbiory na Ukrainie zmniejszyły się o 34%. Skutkowało to ograniczeniem eksportu między innymi do Unii Europejskiej.

Przewidywany jest spadek światowej podaży rzepaku w sezonie 2016/17 - o 1,6% do 69 milionów ton. Oznacza to mniejszą o około 1 milion ton podaż w porównaniu do wcześniejszego sezonu. Jednak nadal podaż będzie o 0,4 miliona ton wyższa niż prognozowano w lutym bieżącego roku.

Można zaobserwować wzmożoną aktywność globalnego handlu rzepakiem w aktualnym sezonie. Wywóz ma ulec wzrostowi o 1,2 miliona ton do 15,7 milionów ton, przede wszystkim z uwagi na wzrost eksportu z Kanady do Chin i z Australii do UE.

Początek sezonu 2016/17 ma przynieść niewielkie zapasy rzepaku w ujęciu globalnym, które mogą się jeszcze zmniejszyć do końca sezonu do poziomu 5,8 milionów ton (najmniej od 4 lat). Największy spadek zapasów odnotuje Unia Europejska. Jak podało OW, zbiory tego surowca zostały zredukowane o 9,4% do ok. 20,2 milionów ton. Natomiast zapasy mają spaść o 0,4 miliona ton do 0,9 miliona ton.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: Oil World

Powrót do aktualności