Ceny zbóż, notowania, aktualności

Umocnienie notowań pszenicy w Unii Europejskiej

Umocnienie notowań pszenicy w Unii Europejskiej

kombajn na polu zboża
123RF Zdjęcie Seryjne

Za sprawą egipskich zakupów (GASC nabył 0,535 mln t pszenicy podczas zeszłotygodniowego przetargu) wzrosły ceny pszenicy w Unii Europejskiej. Na zwyżki notowań wpłynęło również osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego oraz umocnienie notowań tego gatunku na parkiecie w Chicago. Ponadto ceny pszenicy uległy zmianie na skutek wzrostu notowań kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że zakupy GASC były jednymi z największych od trzech lat.

Ceny pszenicy na chicagowskiej giełdzie na początku marca uległy spadkowi o 1,4% do 158,7 USD/t. Nie pomogło środowe 3-procentowe umocnienie cen, będące efektem egipskich zakupów ziarna z Unii. Tymczasem w miniony czwartek zrealizowano zyski poprzez sprzedaż kontraktów.

Kukurydza na giełdzie Euronext w kontrakcie marcowym w ciągu tygodnia straciła na wartości 1,6% i kosztuje obecnie 169,8 EUR/t (w porównaniu do 172 EUR/t dwa tygodnie temu). Nawet wzmożona aktywność eksportowa nie umocniła cen złotego ziarna.

Tymczasem w Chicago w ciągu tygodnia ceny kukurydzy w kontrakcie na marzec uległy wzrostowi o 2,7% do 146,7 USD/t. Wszystko za sprawą optymistycznych prognoz wzrostu jej zużycia w produkcji bioetanolu. Warto podkreślić, że brazylijska firma Informa Economics podniosła prognozy zbiorów złotego ziarna w Brazylii o 2 mln t do 91 mln t. Można założyć, iż wahania cen kukurydzy w ostatnich dniach mają charakter spekulacyjny. Analitycy czekają na kolejny raport USDA, który pojawi się 9 marca tego roku.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności