Ceny zbóż, notowania, aktualności

USDA – prognozy zbiorów soi

USDA – prognozy zbiorów soi

ziarna soi na macie
123RF Zdjęcie Seryjne

Przerób soi w ujęciu globalnym zwiększono o 0,1%, a eksport o 0,2%. W efekcie prognozy globalnych zapasów zredukowano o 2,4% do 80,4 mln t.

Ponadto USDA skorygowało w dół prognozy zbiorów w Ameryce Płd. w związku z gorszymi prognozami w Argentynie (spadek o 2,6% do 55,5 mln t). W rezultacie spadek ten może skutkować ok. 7% redukcją zapasów soi na koniec sezonu.

Utrzymano natomiast szacunki zbiorów tego gatunku w Stanach w wysokości 117,2 mln t. Prognozy przerobu, eksportu i zapasów soi również pozostawiono na tym samym poziomie.

W bieżącym sezonie produkcja surowców oleistych prawdopodobnie ulegnie wzrostowi o 32,2 mln t do 554,2 mln t - będzie to nowy rekord. Zmiana szacunków wynika ze spadku prognoz produkcji soi i wzrostu produkcji słonecznika, bawełny i rzepaku.

W związku ze wzrostem światowej produkcji zwiększy się podaż oleistych - o 28,6 mln t do 643,7 mln t. Zapasy oleistych ulegną wzrostowi o 2,2 mln t do 91,7 mln t.

W pierwszej połowie lutego br. kontrakty terminowe na soję w Chicago staniały z powodu spadku oczekiwanego poziomu zapasów końcowych tego gatunku. Ponadto agencja Conab podniosła prognozy zbiorów w Brazylii o 1,8 mln t do 105,6 mln t, a to wywołało większą presję na notowania soi.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: WASDE

Powrót do aktualności