Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny soi, rzepaku i pszenicy na giełdach UE

Ceny soi, rzepaku i pszenicy na giełdach UE

złoty kłos zboża
123RF Zdjęcie Seryjne

Notowania rzepaku spadają m.in. za sprawą rosnącej podaży soi z Ameryki Płd. Unia prognozuje 7% wzrost zbiorów do ok. 21,5 mln t. Liderem dostaw tego gatunku do UE ma być Australia. Pierwszy transport dotarł już do Wielkiej Brytanii. Z uwagi na redukcję cen olejów, pogorszeniu uległa marża przetwórcza w Unii. W zeszłym tygodniu spadły ceny olejów (głównie palmowego i kokosowego), surowców oleistych i śruty sojowej. Spadkowa tendencja nie ominęła olejów roślinnych.

Na kanadyjskiej giełdzie Canola w kontrakcie na marzec staniała o 1,6% do 513,2 CAD/t - jest to najniższy poziom od 2 tygodni. Korzystnie na notowania Canoli wpłynęła ograniczona sprzedaż surowca przez producentów.

Soja na chicagowskiej giełdzie również potaniała. Kontrakt na soję na marzec'17 staniał w ubiegłym tygodniu o 3,1% do 371,7 USD/t. Notowania w czwartek były najniższe od 6 tygodni. Wszystko za sprawą rosnącej podaży soi z Ameryki Płd. Co więcej, w ostatnią środę Agroconsult podniosła prognozy zbiorów tego gatunku w Ameryce Płd. (dla Brazylii - z 105,3 mln t do 107,8 mln t). Zatem spadkowe tendencje na globalnym rynku mogą się utrzymać.

Należy podkreślić, że problemy z eksportem soi z tamtego rejonu, a także przeszacowania prognoz zbiorów mogą w najbliższym czasie wspierać ceny soi.

Pszenica na paryskiej giełdzie w ciągu ostatniego tygodnia straciła na wartości 0,3% i kosztuje 172 EUR/t. Wywóz pszenicy z UE jest spowolniony. Na parkiecie w Chicago marcowy kontrakt na pszenicę potaniał o 2,2%. Pod koniec zeszłego tygodnia IGC podniosła prognozy zbiorów zbóż w ujęciu globalnym. Sama Argentyna zbierze aż 18,3 mln t pszenicy.

Kukurydza na Euronext w kontrakcie marcowym straciła na wartości 2,1% i kosztuje 143,9 EUR/t. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyprzedaż kontraktów oraz spadkowe tendencje na rynku soi i pszenicy.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności