Ceny zbóż, notowania, aktualności

Giełdowe spadki notowań

Giełdowe spadki notowań

notowania zbóż na giełdzie
123RF Zdjęcie Seryjne

Odnotowano wolne tempo unijnego eksportu zbóż. W ostatnim tygodniu wywóz wyniósł 174 tys. ton pszenicy zwyczajnej, a od początku sezonu było to 13,6 mln t pszenicy, czyli o 3% mniej niż w tym samym okresie w sezonie wcześniejszym.

Kukurydza za oceanem w najbliższym kontrakcie staniała o 0,7% do 143,2 USD/t, a pszenica podrożała o 0,8% do 156,9 USD/t.

Pojawiła się informacja, że administracja prezydenta Trumpa podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy TPP z krajami Azji. Analitycy podkreślają, że na renegocjacji umowy NAFTA prawdopodobnie ucierpiałby amerykański wywóz złotego ziarna do Meksyku. W związku z odstąpieniem od porozumienia handlowego między USA a krajami azjatyckimi, skierowano do administracji prezydenta prośbę o znalezienie nowych sposobów zwiększenia sprzedaży na rynek azjatycki.

W 2015 r. amerykański eksport produktów rolno-spożywczych wyniósł 61,735 mld USD. Prezydent Trump opowiada się raczej za negocjowaniem umów bilateralnych między USA a poszczególnymi krajami regionu. Natomiast priorytetem Stanów jest rynek japoński.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności