Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Ceny zbóż w Unii Europejskiej

rolnik z euro na tle pola
123RF Zdjęcie Seryjne

To niewielkie wahania cen. Jednak w dalszym ciągu można spodziewać się zmian notowań w związku z ciężkim bilansem zbożowym na świecie. Strategie Grains biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia strat mrozowych na wschodzie Europy, zredukowała prognozy zbiorów pszenicy ozimej w bieżącym roku.

W zeszłym tygodniu IGC podniosło szacunki zbiorów pszenicy na świecie z 749 mln t do 752 mln t, a kukurydzy z 1042 mln t do 1045 mln t. Globalną produkcję zwiększono o 10 mln t do 2084 mln t, a to oznacza zbiory o 90 mln t wyższe niż w poprzednim sezonie. Zapasy końcowe ziarna mają wynieść 507 mln t, czyli o 50% więcej niż w rekordowo niskim sezonie 2012/13.

Perspektywy zbiorów pszenicy ozimej są dobre dla półkuli północnej. Całkowita produkcja pszenicy w nowym sezonie oceniana jest na 735 mln t.

Ceny pszenicy w UE i USA wciąż pozostają niskie. Natomiast bilans tego gatunku jest dobry w związku z urodzajem w krajach basenu Morza Czarnego. Tymczasem na rynek kukurydzy wpływ mają wyjątkowo wysokie zbiory w Brazylii i Argentynie.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł