Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Spokój na unijnym rynku zbóż

kłosy zbóż na ziarnie
123RF Zdjęcie Seryjne

W pierwszym tygodniu nowego roku, ceny pszenicy na Euronext nieco wzrosły w związku z osłabieniem euro, ograniczeniem zasobów pszenicy we Francji i obawami o stan upraw ozimych.

Według AGPM, ubiegłoroczne zbiory kukurydzy we Francji są na poziomie 12,3 mln t – to więcej niż przewidywał FranceAgriMer i Agritel.

W Niemczech pszenicę o 12% zawartości białka oferowano po cenie o 4,5 EUR wyższej niż na Euronext. Natomiast w Polsce za tonę pszenicy 12,5% z dostawą do portów można uzyskać 730-735 zł/t.

Szybkie tempo eksportu kukurydzy i pszenicy konsumpcyjnej z Polski utrzymuje się. Tymczasem rolnicy i lokalni handlowcy czekają na wzrost cen i wstrzymują się ze sprzedażą. Pod koniec grudnia 30 tys. t krajowej pszenicy wypłynęło z Gdyni do Afryki Południowej. Kolejne 30 tys. t wyekspediowano do portu w Barcelonie, a 40 tys. t ziarna przetransportowano do Mozambiku.

Według GUS, zbiory zbóż w Polsce w zeszłym roku wyniosły 30,1 mln t. Pszenicy zebrano 11,1 mln t, a kukurydzy 4,2 mln t.

W drugiej połowie roku 2016 Ukraina wyeksportowała ok. 22 mln t zbóż (11,1 mln t pszenicy, 4,3 mln t jęczmienia, 6,4 mln t kukurydzy). W tym samym okresie rosyjski eksport wyniósł 15,7 mln t pszenicy w porównaniu z 11,9 mln t w pierwszym półroczu.

Pogorszyła się kondycja pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych. W Oklahomie zaledwie 25% upraw oceniono najwyżej. W Kansas jest to 44% w porównaniu do 54% rok wcześniej. Wszystko za sprawą niesprzyjających warunków pogodowych.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł