Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak na czarno

Rzepak na czarno

rzepak w fazie kwitnienia
123RF Zdjęcie Seryjne

Notowania rzepaku ponownie wystrzeliły w górę. To efekt mniejszej podaży nasion na globalnym rynku i coraz większe obawy o przezimowanie upraw. Jeśli zima poskąpi śniegu, a przyniesie roślinom mróz, może zdziesiątkować plantacje i mocno uszczuplić i tak już nie najlepsze zapasy. Zwłaszcza, że unijna produkcja rzepaku jest w tym sezonie wyjątkowo niska, bo według ostatnich szacunków nie sięga nawet 20 mln t.

Na giełdzie w Paryżu tona wyceniana jest na blisko 410 EUR. To jeden z najwyższych poziomów zarówno w tym roku, jak i na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tak drogi rzepak był w kwietniu 2 lata temu. Wtedy stawki dochodziły do 424 EUR. Taka pogoń za wysokimi cenami przekłada się na wewnętrzne rynki - także na nasz. Jeszcze w ubiegłym tygodniu cena z dowozem do kupującego sięgała maksymalnie 1880 zł/t.

Dziś tona z dowozem do kupującego to ponad 1900 zł. W umowach kontraktacyjnych na przyszły rok można uzyskać do 1710 zł/t z przeznaczeniem na eksport, i do 1690 zł z dowozem do zakładów tłuszczowych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności