Ceny zbóż, notowania, aktualności

Szacunki zbiorów kukurydzy według FranceAgriMer

Szacunki zbiorów kukurydzy według FranceAgriMer

żniwa kukurydza
123RF Zdjęcie Seryjne

Z powodu letniej suszy ucierpiała spora część upraw kukurydzy. W rezultacie poziom zbiorów w tym roku oszacowano na 11,45 mln t wobec najniższego poziomu, który odnotowano w sezonie 1990/91 (9,4 mln t).

Ponadto podwyższono prognozę zapasów złotego ziarna na koniec tego sezonu z 2 do 2,5 mln t, z uwagi na wzrost przywozu i zmniejszenie popytu. Wynik ten jest zbliżony do średniej z ostatnich 5 lat.

Firma FranceAgriMer podniosła również szacunki zapasów końcowych pszenicy miękkiej do 2,7 mln t. Równocześnie zmniejszeniu uległa prognoza eksportu pszenicy z Francji do krajów Unii - z 6,3 mln t do 6,1 mln t. Wywóz do krajów trzecich w dalszym ciągu wynosi 4,7 mln t.

Zredukowano prognozy zapasów końcowych jęczmienia z 2,2 mln t do 1,9 mln t z uwagi na przewidywany wzrost eksportu do krajów trzecich - o 300 tys. t do 1,7 mln t.

Zmniejszono również szacunki zbiorów kukurydzy w tym roku - do 11,8 mln t z poprzednich 12,3 mln t. Zatem produkcja jest o 12,3% mniejsza niż rok temu. Zbiory pszenicy miękkiej zmniejszono do 28 mln t (mają być o 31% mniejsze niż przed rokiem).

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności