Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny giełdowe w Unii Europejskiej

Ceny giełdowe w Unii Europejskiej

farmer przeliczający euro za zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Notowania pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie grudniowym wyniosły 162,3 EUR/t, czyli o 1,2% więcej niż w tygodniu wcześniejszym. Jednak mimo niewielkich skoków cenowych, na rynku dominuje tendencja spadkowa.

Produkcja pszenicy miękkiej w Unii w br. jest na poziomie 133,8 mln t wobec 134,6 mln t we wcześniejszym oszacowaniu KE. Komisja Europejska skorygowała w dół prognozy eksportu pszenicy w bieżącym sezonie - o 1 mln t do 24 mln t. Można zaobserwować spowolnienie tempa eksportu zbóż z Unii. Poziom tygodniowej sprzedaży zagranicznej pszenicy wynosi zaledwie 88 tys. t.

Zdaniem ekspertów zwiększy się presja podażowa na globalnym rynku, a to bez wątpienia wpłynie na notowania zbóż. Zbiory pszenicy w Australii mają wynieść nawet 32,64 mln t.

Tegoroczna produkcja zbożowa na Ukrainie jest na poziomie 64,2 mln t, czyli o ok. 4 mln t więcej niż w 2015 r. Rosja również spodziewa się rekordowych zbiorów w wysokości nawet 118 mln t (wliczając 71,44 mln t pszenicy). Obfite zbiory odnotowała także Kanada - 31,73 mln t, czyli o 15% więcej niż w zeszłym roku.

Ostatni tydzień przyniósł umocnienie cen na CBoT. Notowania złotego ziarna w kontrakcie na grudzień były na poziomie 136,4 USD/t, a pszenicy - 143,6 USD/t.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności