Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niskie ceny zbóż w UE

Niskie ceny zbóż w UE

kłosy zbóż z położoną na nich monetą euro
123RF Zdjęcie Seryjne

Pszenica zdrożała o 2,1% do 168,3 EUR/t, a kukurydza o 1,2% do 166,5 EUR/t. Eksport zbóż jest mniejszy niż rok temu za sprawą spadku sprzedaży zagranicznej jęczmienia. Natomiast o 9% wyższa jest sprzedaż pszenicy miękkiej. Jednak według Komisji Europejskiej, całkowity eksport pszenicy w bieżącym sezonie będzie niższy niż w zeszłym roku. Na taki stan rzeczy wpłynął m.in. spadek wywozu pszenicy z Francji oraz bardzo słabe zbiory.

Mimo niewielkich wzrostów na giełdach, ceny zbóż w Unii są niskie. Aktualnie notowania poruszają się w trendzie bocznym.

Nic nie przemawia za znaczącym wzrostem poziomu cen. Wyższe prognozy zbiorów zbóż w ujęciu globalnym spowodują wzrost zapasów końcowych. W ostatnim raporcie IGC podniesiono szacunki zbiorów pszenicy i kukurydzy na świecie. Zapasy końcowe mają wynieść w tym sezonie aż 504 mln t. Według Rabobank, tak wielkie zapasy będą w całym 2017 r. Ponadto mówi się o dobrej kondycji zbóż ozimych i bardzo dobrych zbiorach u kluczowych producentów zbóż. Nie bez znaczenia jest także ostra konkurencja o rynki zbytu.

Notowania kukurydzy na CBoT w kontrakcie na grudzień wzrosły w ciągu tygodnia o 2,6% do 138,1 USD/t, a pszenicy spadły o 0,4% do 147,5 USD/t. Notowania złotego ziarna w Stanach są wspierane wysokim tempem produkcji bioetanolu. W tygodniu kończącym się 18 listopada 2016 r. dzienna produkcja etanolu w Stanach była na poziomie 1014 tys. baryłek wobec 1017 tys. baryłek w tygodniu wcześniejszym.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności