Ceny zbóż, notowania, aktualności

Notowania zbóż w UE

Notowania zbóż w UE

kłosy pszenicy na banknotach dolarowych
123RF Zdjęcie Seryjne

Stawki za zboża na CBoT spadły. Kukurydza w kontrakcie na grudzień była w cenie 134,6 USD/t, czyli o 0,4% mniej niż we wcześniejszym tygodniu. Obniżyła się konkurencyjność amerykańskiej pszenicy w eksporcie w związku z umocnieniem dolara po wyborach prezydenckich w USA. Ponadto mocny dolar wspiera poziom cen na Euronext.

Stany Zjednoczone odnotowały dobre wyniki eksportu zbóż (prawie 600 tys. t pszenicy, 1661 tys. t kukurydzy i 1418 tys. t soi). Efekty aprecjacji USD są widoczne w wynikach sprzedaży w ostatnim tygodniu.

Popyt na ziarno dobrej jakości przekłada się na wzrost jego cen. Na przykład na Ukrainie różnica między cenami pszenicy konsumpcyjnej (11,5%) a paszowej wynosi 10 USD/t, a całkiem niedawno było to ok. 6 USD/t.

W poprzednim tygodniu wzrosły notowania ropy. Zapasy ropy w Stanach są aktualnie na bardzo wysokim poziomie i stopują ceny ropy przed intensywnym wzrostem.

Kończą się żniwa kukurydzy na północnej półkuli. Stany odnotowały rekordowe zbiory tego gatunku. Prognozowany jest wzrost zapasów końcowych złotego ziarna w tym sezonie. Na sytuację łagodząco wpływa szybkie tempo produkcji bioetanolu. Produkcja tego surowca w ostatnim tygodniu w USA wzrosła o 15 tys. baryłek na dzień.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności