Ceny zbóż, notowania, aktualności

Notowania na poziomie

Notowania na poziomie

kolba kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Za nimi szybkim krokiem podążają europejskie kontrakty. Inwestorzy dwoją się i troją, by z jednej strony jeszcze podbić stawki, a z drugiej sprzedać tyle, aby zyskać zanim rynkiem znów zaczną rządzić przeceny. A zaczną na pewno, bo żniwa w USA mają się ku końcowi i zapowiadają się rekordowo.

Eksperci szacują tegoroczną amerykańską produkcję na ponad miliard ton, a stan ozimin na obecną chwilę pozwala zakładać, że i kolejny sezon zamknie się rekordem. Na razie jednak ceny trzymają wysoki poziom, bo większy popyt ze strony firm spożywczych i paszowych wspomagany jest zwiększeniem wykorzystania kukurydzy do produkcji bioetanolu.

Tona na giełdzie w Chicago kosztuje 136 USD, a w Paryżu 165 EUR. To sygnał do wzrostów dla krajowego rynku. Kukurydza z przeznaczeniem na eksport kosztuje już blisko 660 zł. Jeszcze tydzień temu była o 20 zł tańsza. Podobnie na plus dla producentów zmieniły się ceny przy sprzedaży ziarna w kraju. Suche ziarno można sprzedać nawet po 620 zł/t, a mokre kosztuje już ponad 400 zł.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności