Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy globalnych zbiorów soi wg USDA

Prognozy globalnych zbiorów soi wg USDA

ziarna soi w miseczce
123RF Zdjęcie Seryjne

Jest to nowy rekordowy wynik. Wzrosły prognozy dla soi. Najwięksi producenci tego gatunku to USA, Brazylia, Argentyna, Chiny i UE. Tam łączne zbiory soi mają wynieść 292,6 mln t, czyli o 0,9% więcej niż miesiąc temu. Globalne zapasy soi wzrosły do 81,5 mln t (+5,4%).

USDA przewiduje wzrost prognozy zbiorów soi w Stanach o 2,5 mln t do 118,7 mln t. W ciągu miesiąca zwiększono o 1,2% prognozę eksportu soi ze Stanów do 55,8 mln t. O 22% mają wzrosnąć zapasy końcowe.

W bieżącym sezonie światowa produkcja oleistych ma się zwiększyć o 29,2 mln t do 551,2 mln t (kolejny rekord). Do korekt przyczynił się przede wszystkim wzrost prognoz produkcji soi. Natomiast strata dla słonecznika została częściowo zrekompensowana wzrostem prognoz dla bawełny, rzepaku oraz orzeszków ziemnych. Za sprawą zwiększonej światowej produkcji, podaż oleistych powinna ulec wzrostowi o 24,8 mln t do 640,2 mln t. Na koniec sezonu zapasy oleistych prawdopodobnie zwiększą się o 3,9 mln t do 92,9 mln t.

W ubiegłą środę w Chicago kontrakty terminowe na soję straciły na wartości za sprawą wzrostu prognoz plonów i zapasów soi w Stanach.

Źródło: FAMMU/FAPA w oparciu o: WASDE

Powrót do aktualności