Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tańszy rzepak w Unii

Tańszy rzepak w Unii

pole rzepaku w fazie kwitnienia
123RF Zdjęcie Seryjne

Ceny rzepaku w październiku osiągnęły poziom 400 EUR/t, a obecne notowania spadły w związku z cenami Canoli w Kanadzie. Unijne zbiory rzepaku mają  wynieść 20,0-20,9 mln t w porównaniu do 22,3 mln t rok temu.

Brytyjski areał rzepaku ma wynieść w przyszłym roku 557 tys. ha - najmniej od 13 lat. Natomiast w Australii transporty rzepaku do Unii będą przygotowane jeszcze w listopadzie br., co może uzupełnić unijną podaż. Oleje na rynku rzeczywistym w większości przypadków zdrożały.

Canola na kanadyjskiej giełdzie w poprzednim tygodniu staniała o 1% do 502,1 CAD/t. Po ostatnim raporcie USDA nastąpiła fala wyprzedaży Canoli. Natomiast ceny olejów palmowego i sojowego umocniły się.

Na chicagowskiej giełdzie kontrakt na soję zdrożał w ciągu tygodnia o 0,9% do 363,4 USD/t. W połowie ubiegłego tygodnia nastąpiła wyprzedaż kontraktów w związku z raportem USDA. W kolejnych dniach po wyborach prezydenckich nastąpiły wzmożone zakupy kontraktów. Tak gwałtowne zmiany mogą świadczyć o niestabilnym rynku. Pod koniec tygodnia brazylijska agencja Conab podwyższyła prognozy zbiorów soi w Brazylii do 101,6-103,5 mln t.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności