Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny pszenicy w UE

Ceny pszenicy w UE

farmer trzymający euro otrzymane za zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Na spadek wpływ miała aprecjacja euro do dolara amerykańskiego, która negatywnie wpłynęła na konkurencyjność eksportu unijnego. Mimo to załadunek w niemieckich portach trwa. Surowiec trafi do Jemenu, Sudanu, Arabii Saudyjskiej oraz Algierii.

Według danych Reuters, ceny pszenicy w Polsce w ciągu dwóch ostatnich tygodni wspierane były przez dwa czynniki: znikomą sprzedaż ziarna przez rolników oraz wzmożone zapotrzebowanie w eksporcie. Zdaniem handlowców, tempo eksportu ziarna z Polski jest obecnie bardzo szybkie. W zeszłym miesiącu wywieziono 350 tys. t ziarna, natomiast eksport w listopadzie ma osiągnąć poziom 250 tys. t. Eksporterzy podwyższyli ceny pszenicy (12,5% zawartości białka) o 5 zł za tonę do 700 zł/t. Aktualnie w polskich portach trwa załadunek dwóch cargo pszenicy (63 i 30 tys. t).

Stawki za pszenicę (o zaw. białka 12,5%) na krajowym rynku podyktowane przez zakłady przetwórcze, wzrosły o 10 zł/t do 600-650 zł/t.

Na rynkach finansowych panuje nerwowa atmosfera, podgrzewana jeszcze przez wybory prezydenckie w USA. Osłabienie dolara przełożyło się na chwiejną sytuację na rynkach surowców rolnych. W zeszłym tygodniu Stany sprzedały 132 tys. t soi do Chin i 53,35 tys. t pszenicy do Korei Płd.

Zbiory w USA przebiegają bez zakłóceń. Tempo żniw kukurydzy, której produkcja ma osiągnąć rekordowy poziom, przyspieszyło w ostatnim tygodniu w związku ze sprzyjającą pogodą. Najnowsze szacunki plonów tego gatunku zostaną opublikowane w najbliższym raporcie USDA 9 listopada br.

Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago w kontrakcie grudniowym spadły o 0,6% do 151,4 USD/t w związku z wielką światową podażą i słabym popytem eksportowym.

Na paryskiej giełdzie kukurydza w kontrakcie listopadowym w ciągu tygodnia staniała o 1,6% do 164 EUR/t za sprawą spadkowej tendencji na rynku zbóż w Europie. W Chicago kukurydza w kontrakcie grudniowym w ciągu tygodnia obniżyła wartość o 2,7% do 137 USD/t. W ostatnim tygodniu października postępy zbiorów złotego ziarna w Stanach wyniosły 75% wobec 61% w tygodniu wcześniejszym. Presja na spadek cen nasila się. W zeszłym tygodniu ceny kukurydzy w Chicago spadły do najniższego poziomu od połowy października 2016 r.

Firma FC Stone podniosła prognozę średnich plonów kukurydzy w Stanach z 175,2 buszli z akra do 175,3 buszli z akra (ok. 11 t/ha). Jednocześnie wzrosły szacunki zbiorów w tym roku z 15,163 mld buszli do 15,226 mld buszli. Spadają ceny w kontraktach terminowych. Wzmożona sprzedaż kontraktów przez fundusze inwestycyjne, a także likwidacja pozycji długich również wpłynęły na ostatnie zniżki. Zdaniem analityków, aktualne ceny kukurydzy są niskie i nic nie zapowiada znaczących wzrostów.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności