Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyższe ceny w UE

Wyższe ceny w UE

rolnik z euro w dłoniach
123RF Zdjęcie Seryjne

Tegoroczne wyniki produkcji zbożowej we Francji są na niższym poziomie niż rok temu. Najbardziej ucierpiały uprawy pszenicy miękkiej. Zbiory tego gatunku mają wynieść 28,5 mln t, czyli o 12 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. Francuski eksport zbóż ulegnie spadkowi. Skorzystają na tym m.in. dostawcy z krajów basenu Morza Czarnego. W ostatnim czasie zmniejszyła się aktywność eksportowa handlowców z Unii.

Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja egipskiego rządu o powrocie do poprzednich standardów jakościowych stawianych przywożonej pszenicy, czyli dopuszczeniu 0,05% sporysza w ziarnie. Do tej pory (od 28 sierpnia br.) nie przyjmowano surowca zawierającego nawet śladowe ilości sporysza. W odpowiedzi na to Rosja zakazała importu warzyw i owoców z Egiptu. Eksporterzy z ulgą przyjęli decyzję o powrocie do wcześniejszych ustaleń. Pod koniec ubiegłego tygodnia GASC kupił 240 tys. t pszenicy z Rosji.

Na CBoT ceny nieco wzrosły. Kukurydza w kontrakcie na grudzień zdrożała o 2% do 132,6USD/t, a pszenica o 1,5% do 149 USD/t. Na wzrost cen wpływają dobre wyniki amerykańskiego eksportu zbóż, pojawienie się chorób grzybowych na polach kukurydzy, a także wzrost cen bioetanolu. Jednak ceny amerykańskich zbóż wciąż są na stosunkowo niskim poziomie.

Zeszłotygodniowa sprzedaż zagraniczna w USA wyniosła 561 tys. t pszenicy i 921,9 tys. t kukurydzy. W ostatnim tygodniu zakontraktowano 445 tys. t amerykańskiej pszenicy HRW przez Maroko.

Przed dwoma tygodniami spadkowi uległa tygodniowa produkcja bioetanolu do 981 tys. baryłek dziennie. Zapasy bioetanolu wyniosły w tamtym tygodniu 20,02 mln baryłek, czyli o 191 tys. baryłek mniej niż w tygodniu wcześniejszym. Jest to najniższy poziom zapasów etanolu w Stanach od grudnia 2015 r. Notowania etanolu pod koniec ubiegłego tygodnia w najbliższym kontrakcie na CBoT były na poziomie 1,441 USD/galon.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności