Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekompensaty za straty

Rekompensaty za straty

rekompensaty w złotych polskich
123RF Zdjęcie Seryjne

Zboża potrzebują największego nawodnienia w maju. Wtedy na Kujawach i Pomorzu opadów praktycznie nie było. Susza spowodowała straty w uprawach. Rolnicy, w których gospodarstwach szkody w danej uprawie lub w działach specjalnych wyniosły co najmniej 70% spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu lub suszy, mogą liczyć na wsparcie rządu.

Jak mówi wiceminister rolnictwa, rząd wyszedł z założenia, że 70% strat w danej uprawie, to ogromne zagrożenie dla gospodarstwa, a takie gospodarstwo należałoby wspomóc. Wnioski o przyznanie wsparcia będzie można dostarczać do biur powiatowych AR od 17 do 31 października br.

Planowane stawki pomocy klęskowej to 900 lub 450 zł do jednego hektara upraw, 100 lub 50 zł do metra kwadratowego upraw szklarniowych lub foliowych. Przy czym na wyższe stawki mogą liczyć ci, którzy mieli polisy klęskowe. To wynika z prawa unijnego - podkreśla wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Rząd podjął także decyzję o wypłacie zaliczek dopłat bezpośrednich. Od 17 października do 30 listopada wszyscy rolnicy powinni dostać 70% płatności.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności