Ceny zbóż, notowania, aktualności

Im wyżej, tym niżej

Im wyżej, tym niżej

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

W efekcie kukurydza notuje najniższe od lat poziomy. W pierwszym dniu września ceny kukurydzy w Paryżu zatrzymały się na poziomie 161 EUR/t. W Chicago kontrakty wycenione zostały zaledwie na 122 USD.

Prawdopodobnie będzie jeszcze taniej, bo pogoda sprzyja uprawom - nie tylko tym za oceanem, ale i w kraju. Producenci planują już pierwsze koszenie kukurydzy na koniec września. Giełdowe ceduły zaroiły się od ofert sprzedaży z terminem realizacji w październiku i listopadzie.

Ale tak niskich stawek na starcie zbiorów nie było dawno. Mokra kukurydza oferowana jest sporo poniżej 400 zł. Z reguły kosztowała średnio 430 zł/t. Trwa też wyścig ofert na suche ziarno. Stawki proponowane przez samych rolników w umowach kontraktacyjnych na dostawy od października do grudnia zaczynają się poniżej 600 zł. W poprzednich latach ceny ziarna konsumpcyjnego były w tym czasie przynajmniej o 50 zł wyższe. W sprzedaży wciąż jeszcze sporo jest ubiegłorocznego surowca, a niewielu nabywców i szacunki tegorocznych zbiorów obniżyły jego ceny nawet do 600 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności