Ceny zbóż, notowania, aktualności

I po żniwach

I po żniwach

zsypywanie ziarna na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Ceny w skupie również spadły, ale za to w sklepach nie powinniśmy płacić za żywność więcej niż do tej pory.

Ostatnie zbiory trwają jeszcze na północy Wielkopolski, ale większość rolników przygotowuje już ziemię pod nowe zasiewy i podsumowuje zebrane plony. Niestety nie tak dobre, jak by chcieli. Takiej sytuacji winna jest niesprzyjająca pogoda.

Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu mówi, że od początku roku pogoda była „w kratkę”. Najpierw mrozy, później susza oraz zbyt obfite opady. Do tego doszły gradobicia. Najbardziej pokrzywdzeni aurą są producenci rzepaku, którym gradobicia zniszczyły często ponad połowę, a czasem nawet cały plon.

O dobrym roku mogą mówić natomiast producenci kukurydzy, która w tym roku obrodziła. Poza małymi zbiorami zbóż problemem dla rolników jest ich jakość. To, co równie mocno spędza sen z powiek rolników, to ceny w skupach. Jak podkreśla Kornel Pabiszczak, w przypadku zbóż są one o ok. 8-10% niższe niż przed rokiem. Zdaniem analityków, pomimo słabych wyników na polach ceny produktów w sklepach nie wzrosną z racji dużych zapasów w innych krajach.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności