Ceny zbóż, notowania, aktualności

Taniej być może

Taniej być może

worek śruty sojowej
123RF Zdjęcie Seryjne

Na razie popyt jest umiarkowany, ale maklerzy spodziewają się większych transakcji już we wrześniu. Porty zwykle latem obniżają stawki, żeby w upalne dni szybciej pozbyć się zapasów. Teraz jest to łatwiejsze, bo światowe ceny śruty na to pozwalają. W porównaniu z portami w Hamburgu czy Amsterdamie nie mamy tak dużego przerobu. U nas rozładowywany jest zwykle jeden duży statek. Do tego część samochodów wyjeżdżających od nas ze zbożem za zachodnią granicę, wraca ze śrutą sojową.

Towaru więc nie brakuje. Zdaniem maklerów, w następnych tygodniach sprzedaż  powinna wzrosnąć, bo po przerwach w upalne dni ruszają wstawienia w kurnikach, a to wpływa na większe zapotrzebowanie na paszę. Teraz śruta kosztuje w portach 1580 zł/t, czyli o 30 zł mniej niż na początku miesiąca i aż o 355 zł mniej niż na początku lipca. Na giełdzie w Chicago w ciągu miesiąca stawki spadły o 14,5 USD.

Teraz tona kosztuje 319,5 USD. Na śrutę rzepakową też nie ma na razie wielu chętnych. Za tonę trzeba zapłacić średnio 896 zł - o kilkanaście złotych więcej niż miesiąc temu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności