Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejny rekord cen soi

Kolejny rekord cen soi

okrągłe ziarna soi w łupinkach i bok
123RF Zdjęcie Seryjne

Za taki stan rzeczy odpowiedzialne będą wspólnie Argentyna, Brazylia i USA. Sierpniowe raporty Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oceniły tegoroczny globalny poziom produkcji soi na 330 mln t. Ale już zapasy końcowe mogą być kolejny rok niższe, bo bardzo szybko rośnie zapotrzebowanie na soję i jej pochodne.

Głównym sprawcą zamieszania mogą stać się Chiny, ale czy tak się stanie pokaże czas, bo były już takie przypadki, że chińscy kontrahenci wycofywali się z zakupów. Jednak niepewność sprawia, że inwestorzy nie do końca wiedzą, w którą stronę się udać i notowania śruty są mocno rozhuśtane. Z dnia na dzień potrafią zyskiwać lub tracić, i to nawet o ponad 4 USD.

Efekt jest taki, że śruta sojowa za oceanem kosztuje teraz tyle, co na początku sierpnia, a taki stan rzeczy cieszy na pewno krajowych odbiorców sojowej paszy. Zbliża się jesień i zakupy na tym rynku są nieuniknione.

Tymczasem w magazynach śruty jest pod dostatkiem. Zagrożenia dostaw nie widać, a dolar osłabia się do złotego. To jasny sygnał dla przecen na naszym rynku. W tym tygodniu śruta sojowa kosztuje poniżej 1600 zł. Jeszcze przed weekendem była o kilkadziesiąt złotych droższa.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności