Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sezon przecen

Sezon przecen

kukurydza na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Kukurydza już dawno nie była tak tania. W tym tygodniu ceny kukurydzy w Paryżu zeszły do 165 EUR/t, a w Chicago kontrakty wyceniane są na niewiele ponad 130 USD. Może być jeszcze taniej, bo prognozowane suche i gorące lato nie nadeszło i pogoda dla upraw w USA jest bardzo łaskawa.

Aż 3/4 zbiorów powinno mieć wysoką jakość. Żniwa zapowiadają się rewelacyjnie w Argentynie, Indiach, Meksyku i w krajach basenu Morza Czarnego. Według analityków, zrekompensuje to nieco gorsze wyniki w Kanadzie i UE. W efekcie globalna produkcja kukurydzy przekroczy 1 mld t.

Tymczasem w kraju niewielkie zapasy paszy dla zwierząt zmusiły część rolników do pierwszych zbiorów. Żniwa rozpoczęły się w centrum i na Kujawach. Tona mokrego surowca wyceniana jest średnio na 410 zł. Trwa też podpisywanie umów kontraktacyjnych na ziarno konsumpcyjne z dostawą w listopadzie (630 zł/t). W sprzedaży wciąż jeszcze sporo jest ubiegłorocznego surowca. Krajowy można sprzedać powyżej 650 zł. Kto ma blisko do południowej granicy, może kupić słowacki nawet po 630 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności