Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny pszenicy i rzepaku w UE

Ceny pszenicy i rzepaku w UE

rolnik przeliczający pieniądze
123RF Zdjęcie Seryjne

Zbiory rzepaku w UE mogą wynieść 20,7-20,9 mln t wobec 22,3 mln t rok temu. Gorszy bilans rzepaku wspierał wartość tego surowca. Tendencję wzrostową wzmacniały notowania kanadyjskiej Canoli i soi z USA. Deszcze w niektórych rejonach Unii znacznie pogorszyły perspektywy zbiorów w Unii. Na rynku rzeczywistym zdrożały surowce oleiste i oleje. Natomiast w Wielkiej Brytanii najbardziej zdrożał rzepak - głównie za sprawą obniżenia wartości funta brytyjskiego.

Na kanadyjskiej giełdzie Canola w kontrakcie listopadowym w ostatnim tygodniu zdrożała o 3,4% do 462,3 CAD/t w związku z umocnieniem pozycji soi, deszczową pogodą w Kanadzie i wzrostem cen oleju sojowego.

Natomiast na chicagowskiej giełdzie sierpniowy kontrakt na soję podniósł wartość o 3,2% do 375,6 USD/t za sprawą popytu eksportowego. W ostatnich tygodniach popyt na amerykańską soję związany był z ograniczoną podażą z Ameryki Płd. Eksport soi z tego kontynentu prawdopodobnie się zmniejszy w miesiącach lipiec-grudzień o ok. 7 mln t w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem.

Pszenica na paryskiej giełdzie Euronext w kontrakcie wrześniowym zdrożała w ciągu tygodnia o 0,9% do 167,8 EUR/t. Na unijny runek tego gatunku wpływ miały obawy o postępy zbiorów i jakość ziarna w związku z deszczową aurą. Pod koniec ubiegłego tygodnia firma Strategie Grains zmniejszyła prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w Unii o 7,7 mln t do 137,9 mln t. Redukcja spowodowana była gorszymi plonami we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W nowym sezonie zmniejszy się eksport pszenicy z Unii o 26% do 24,7 mln t. Natomiast we Francji plony tego gatunku mogą być o 30% niższe niż rok temu i wynieść 5,57 t/ha. Na parkiecie w Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę zyskał na wartości 3,2% w związku z wysokim wynikiem eksportu. Perspektywy światowych zbiorów tego gatunku w nowym sezonie wciąż są bardzo dobre.

Kukurydza na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w ciągu tygodnia zdrożała z 164,5 EUR/t do 167 EUR/t w związku z pogorszeniem prognozowanej wielkości zbiorów.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności