Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niekończące się żniwa

Niekończące się żniwa

kombajn na polu koszący zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Winna temu pogoda, która uniemożliwia dokończenie żniw. Jak tak dalej pójdzie, zboże zacznie porastać. O wysokiej jakości niektórzy mogą już zapomnieć.

Wciąż są rejony, gdzie żniw nie dokończyło jeszcze wielu rolników. Mowa nie tylko o zbożach, ale także rzepaku. Na polach jest jeszcze od 20 do 30% nieskoszonych zbóż, a tego, co do tej pory udało się zebrać jest zdecydowanie mniej niż przed rokiem.

Jak mówi Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, zbiory są zmniejszone o ok. 40%. Spada wielkość plonów, spadają też i ceny. W wielu punktach skupu pszenica kosztuje już poniżej 600 zł/t, a jeszcze kilka tygodni temu było drożej. Z jednej strony to sezonowa obniżka cen, z drugiej - zdaniem rolników - import ziarna ze wschodu.

ELEWARR od rozpoczęcia żniw skupuje już zboże od rolników. Głównie jest to pszenica, która - jak zauważa wiceprezes spółki - traci na jakości. Gołym okiem widać, że rolnicy coraz częściej mają do zaoferowania pszenicę paszową, a nie konsumpcyjną. Okazuje się, że dobrej jakości ziarno może po żniwach być w cenie.

Problem z utrzymaniem jakości mają nie tylko nasi rolnicy, ale także producenci z innych krajów. Ziarna wysokojakościowego będzie zdecydowanie mniej niż zakładano. Francja już informuje o najniższych od 13 lat zbiorach zbóż. Według danych Francuskiego Związku Rolników, zbiory zbóż spadną o 25% - głównie przez pogodę. W Polsce coraz częściej mówi się o zbiorach nieprzekraczających 26 mln t. Tymczasem jeszcze niedawno oceniano je nawet na 30 mln.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności