Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zniżki na unijnych giełdach

Zniżki na unijnych giełdach

spadki notowań na giełdzie
123RF Zdjęcie Seryjne

Na rynku kukurydzy przeceny. Cena w najbliższym kontrakcie spadła o 2,9% do 165 EUR/t. Zniżki również na CBoT. Kukurydza w kontrakcie na wrzesień staniała o 3,2% do 126,3 USD/t, a pszenica - o 1,7% do 148,2 USD/t.

Na notowania pszenicy na Euronext wpływ mają prognozy kiepskich zbiorów w niektórych częściach UE (np. Francja), presja podażowa ze strony głównych dostawców z rejonu basenu Morza Czarnego, a także prognozy wyjątkowo wysokich zbiorów na świecie.

Jak podają niektóre firmy analityczne, zbiory pszenicy miękkiej w tym sezonie we Francji będą na poziomie 32 mln t wobec 41 mln t przed rokiem. Jakość ziarna może być różna. Wszystko przez niesprzyjającą uprawom pogodę. Spodziewana poprawa warunków pogodowych we Francji pozwoli niebawem rozpocząć żniwa na północy kraju. Tymczasem na jakość ziarna narzekają także Niemcy, gdzie obfite deszcze powodują straty w uprawach.

 

Skutki gorszej pogody w całej Unii Europejskiej będą widoczne głównie w przypadku pszenicy. Według niektórych analityków, łączna unijna produkcja tego gatunku będzie o ok. 17 mln t mniejsza niż w poprzednim sezonie i wyniesie 134 mln t.

Na ceny w UE będą mieć wpływ światowe tendencje oraz dostępność ziarna w krajach będących kluczowymi dostawcami. Zatem wysokość cen niestety nie zrekompensuje producentom w Unii gorszych zbiorów. W ujęciu światowym pszenicy będzie więcej niż rok temu głównie z uwagi na urodzaj w Rosji, Australii oraz USA.

Jeśli chodzi o eksport, pozycja dostawców z rejonu Morza Czarnego umocni się. Rosja, według nieoficjalnych źródeł, zbierze aż 113-116 mln t, w tym ok. 70 mln t pszenicy miękkiej. Zatem będzie można mówić o dużej nadwyżce eksportowej. Co więcej, biorąc pod uwagę słabość rubla, rosyjska oferta będzie bardzo konkurencyjna, co może skutkować presją na spadek cen ziarna na rynku globalnym.

Francja będzie miała gorszą pozycję w eksporcie na kluczowe rynki zbytu. Słabość tę już wykorzystują inni dostawcy m.in. z rejonu Morza Czarnego. Sytuacja może się pogorszyć wraz z pojawieniem się jesienią pszenicy z Australii, a tam spodziewany jest urodzaj.

W związku z wysoką produkcją kukurydzy, ceny złotego ziarna nie będą wygórowane. Zbiory kukurydzy w USA według firmy analitycznej FC Stone mają wynieść aż 384,7 mln t, a średni plon z hektara wyniesie 11 t.

Inne kraje będące głównymi producentami kukurydzy również spodziewają się wysokich zbiorów (m.in. Ukraina i kraje UE). Według Strategie Grains, Unia ma zebrać aż 61,7 mln t kukurydzy, czyli o 8% więcej niż w zeszłym sezonie.

Wraz ze wzrastającą dostępnością zbóż z nowych zbiorów rosnąć będzie presja podażowa na rynku zbożowym.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności